Navigace

Jsme tu pro vás od pondělí do pátku od
7:30 - 17:00
nyní můžete zanechat vzkaz
formulář


DOBROVOLNICTVÍ - jedna z variant, jak strávit léto

Napsal: ssgh

Prázdniny se kvapem blíží a všichni přemýšlí, jak letní měsíce strávit.
Uvažovali jste někdy o tom, věnovat svůj čas jiným lidem? 
Co takhle vyjet do zahraničí jako dobrovolník?

Vyrazit v létě opravovat hrad do Francie, pomáhat s organizací festivalu ve Španělsku, trávit čas se dětmi v uprchlickém centru v Belgii nebo pomáhat s ochranou ohrožených mořských želv. To je jen krátký výčet možností, jak může každý získat nové zkušenosti a zážitky.

Naši učitelé i žáci se angažují nejen během roku, ale i o prázdninách.

Paní učitelka M. Svatáková jezdí každý rok do Francie, aby jako dobrovolník vypomáhala na poutním místě La Salette, a tak jsme se rozhodli ji vyzpovídat.

Náš rozhovor naleznete v celém článku.

Letos se opět chystáte dobrovolničit ve Francii?
Ano, letos již popáté pojedu do Francie.

Jak vaše dobrovolnictví začalo?
Na vysoké škole jsem měla spolužačku, která jezdila do zahraničí na krátkodobé dobrovolnické projekty, a ráda jsem poslouchala její vypravování. Jednou jsem si řekla, proč to také nezkusit, sebrala jsem odvahu a přihlásila se na svůj první dobrovolnický projekt. Odjela jsem do Belfastu, kde jsme se během 14 dnů naučili opravovat staré šicí stroje Singer. Pracovali jsme pro organizaci, která tyto opravené stroje zasílá do Afriky, kde se mladé ženy na šicích strojích učí šít a tím si mohou začít vydělávat peníze a živit svoji rodinu. Během pobytu jsme se seznámili s příběhy žen, ale i mužů, kteří si založili živnost a učí šít i ostatní zájemce ve své vesnici.

 

Jak jste se dostala k dobrovolnictví ve Francii?
Jeden můj student francouzštiny mi vyprávěl o kamarádce, která v La Salette byla. Zaujalo mě to, a tak jsem kamarádku kontaktovala. Naštěstí mi odpověděla a já dostala kontakt na Piotra Raka, který vede dobrovolníky ve Francii. Pak to již mělo rychlý spád. Poslala jsem přihlášku a ani jsem se nenadála a už jsem stála před klášterem v La Salette.

Jaké byly vaše pocity?
Vždy, když jedete do neznáma, jste plni očekávání, trochu i strachu z neznámého, ale hlavně se těšíte na nové zážitky. U mě to nebylo jiné. Mé obavy ale byly liché. La Salette je úžasné, klidné místo. Lidé jsou velice přátelští, a pokud se vyskytl nějaký problém, vždy se vše vyřešilo.

V čem spočívá práce v La Salette?
Je to dobrovolnická práce, takže za svoji práci dostáváte pouze ubytování a stravu. To je velice důležité si uvědomit, pokud někdo o dobrovolnictví uvažuje.  Ale je to práce jako jakákoliv jiná, takže je třeba ji dělat poctivě – ať už se jedná o jakoukoliv práci. La Salette je poutní místo, 1800 m. n. mořem. Poutníci sem přijíždí na den, dva, ale i na dva týdny. Po tu dobu se tu o ně někdo musí starat. Proto je potřeba hodně dobrovolníků. Někdo má na starosti kostel, někdo provází v muzeu, uklízí, vaří, prodává v obchodě se suvenýry.

A co jste dělala vy?
Já jsem měla to štěstí, že hned poprvé jsem se ocitla v restauraci. Ráno se připravuje snídaně, v poledne a večer se vydává jídlo. Po té se musí restaurace umýt a připravit na další den. Je to fyzicky náročné, když musíte dát nahoru a dolu několikrát denně 150 židlí. Ale vždy jsme byli skvělá skupina, kde se zažije hodně legrace.

Co vás na dobrovolničení baví?
Pokaždé se seznámíte se spoustou zajímavých lidí, dozvíte se životní příběhy, také poznáte sama sebe. Zjistíte, jestli jste schopni žít s jinými lidmi, naučíte se být sama sebou. Ale není to jen o práci, máme i volné chvíle jen pro sebe.

Jak trávíte tyto volné chvíle?
Jelikož jsem jako dobrovolník v restauraci, kde jste neustále v kontaktu s poutníky, ráda trávím volno sama se sebou. Chodím na túry do hor, čtu knihy, nebo se zdokonaluji ve francouzštině.

Letos jedete již popáté a stále vás to baví?
Ano, a moc. Je to zážitek, který se nedá popsat slovy, to se musí zažít. Setkávání s lidmi, zkušenosti, zážitky a v neposlední řadě pocit, že jste užiteční, že pomáháte dobré věci, to je nade vše.

Doporučujete dobrovolnictví každému?
Určitě. Ale začala bych krátkodobým projektem. Ne každý na to musí být připravený a znám případy, kdy to studenti po týdnu vzdali a jeli domů. Nebyli na to psychicky připraveni být měsíc s cizími lidmi, nemít ten komfort, který mají doma. Doporučuji prohledat databáze www.inexsda.cz , www.tamjdem.cz , www.dobrovolnik.cz , kde se najdou krátkodobé dobrovolnické pobyty, max. na 3 týdny.
Před odjezdem je ale velice důležité si říct, proč chcete jet jako dobrovolník. Pokud chce někdo zadarmo pobývat v zahraničí, ať se raději ani nehlásí. Dobrovolnictví je o pomoci druhému, o tom, že jste na daném místě přítomni nejen fyzicky, ale také psychicky. Měla by vás práce bavit a měli byste mít radost z toho, že pomáháte druhému. Samotný pobyt vás obohatí mnohem více, než si dokážete představit.


x
Zpět nahoru